Jak spędzać wolny czas?

Zakończenie kariery zawodowej, pogorszenie stanu zdrowia oraz słabsze zdolności adaptacyjne to częste przyczyny wycofania się z życia społecznego i ograniczenia aktywności przez seniorów. Obecnie jednak coraz więcej osób starszych dąży do tego, by urozmaicać sobie codzienność i nie zwalniać tempa życia. Angażowanie się w życie kulturalne, rozwijanie swoich pasji i poszerzanie wiedzy o świecie chronią przed depresją i rutyną dnia codziennego. Warto traktować starość jako szansę na rozwój i delektowanie się życiem, a nie przykrą konieczność. Czym więc się zajmować, by zamienić bezczynne dni w emocjonującą przygodę? Oto kilka propozycji.

Senior w ruchu, czyli o tym, jak cieszyć się dobrą formą w starszym wieku

Zasada głosząca, że ruch to zdrowie, obejmuje także osoby starsze. Dzięki regularnej aktywności fizycznej mogą one zapobiec wielu charakterystycznym dla starości chorobom, takim jak niewydolność układu krążenia czy schorzenia zwyrodnieniowe stawów. Dobroczynne działanie ruchu dotyczy także psychiki. Podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Dzięki nim samopoczucie seniorów szybuje w górę, a ich samych wypełnia życiodajna energia. Mimo że lekarze zalecają ruch w starszym wieku, nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej będą odpowiednie dla seniorów. Należy wyeliminować dyscypliny kontuzjogenne i dostosować poziom aktywności do własnych możliwości oraz stanu zdrowia. Dużą popularnością wśród osób w podeszłym wieku cieszą się takie formy ruchu, jak:

Ważne jest, by wybrać taką dyscyplinę, która będzie nam sprawiać dużo radości. W ten sposób uda się połączyć przyjemne z pożytecznym – wzmocnić ciało i dostarczyć rozrywki.

Nigdy nie jest za późno na naukę – zajęcia edukacyjne dla seniorów

Rozwój techniki i trudności w adaptacji do nieustannie zmieniającej się rzeczywistości to częste przyczyny osamotnienia i poczucia izolacji społecznej. Doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu w starszym wieku są różnego rodzaju zajęcia edukacyjne. Naprzeciw potrzebom seniorów wychodzą uniwersytety trzeciego wieku, organizujące wykłady, seminaria oraz warsztaty o szerokiej tematyce. Ciekawą ofertę edukacyjną mają także kluby seniorów, w których można uczyć się języków obcych lub podstaw obsługi komputera. Tego typu zajęcia wspomagają pamięć, ćwiczą koncentrację i angażują, rozbudzając nowe pasje. Spotkania edukacyjne to także dobra okazja do integracji z osobami w podobnym wieku i zawiązywania nowych przyjaźni.

Warsztaty terapii zajęciowej dobrym sposobem na nudę

Nadmiar wolnego czasu to problem wielu osób starszych, u których każdy dzień wygląda tak samo. Aby uatrakcyjnić leniwe popołudnia i nauczyć się nowych umiejętności, warto zapisać się na warsztaty terapii zajęciowej, organizowane przez lokalne domy kultury lub kluby seniora. Kwiaty z krepiny, oryginalne serwetki, kartki okolicznościowe oraz ozdoby świąteczne to tylko część rzeczy, które uczą się wykonywać seniorzy. Podczas tworzenia nie tylko ćwiczą oni sprawność manualną, ale także mają możliwość odkrycia swoich talentów, o których istnieniu do tej pory nie wiedzieli. Każdy wiek jest odpowiedni na nowe zainteresowania, a starość wcale nie musi być nudna.