Jak leczyć depresję u osób starszych?

Szacuje się, że co trzeci senior w Polsce zmaga się z depresją. Niestety, choroba często pozostaje nierozpoznana, a jej objawy mylone są z początkami demencji. Konsekwencje nieleczonej depresji w starszym wieku to gorsza jakość życia i zachowania autodestrukcyjne różnego typu, z próbami samobójczymi włącznie. Depresja może też wpłynąć na przebieg innych chorób, którymi dotknięty jest senior, potęgując objawy i stając się przyczyną gorszego samopoczucia. Dlatego właśnie tak ważna jest natychmiastowa reakcja bliskich na zmiany w zachowaniu starszej osoby i błyskawiczne podjęcie leczenia.

Po czym poznać, że to depresja?

Często to, co stanowi objawy depresji jest mylnie interpretowane jako naturalne zmiany w organizmie, związane z procesami starzenia. Problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci łatwo zrzucić na karb wieku. Podobnie jest ze spowolnieniem ruchowym oraz ograniczeniem aktywności, które mogą być wynikiem spadku sprawności fizycznej. Charakterystyczne dla depresji jest także trwające ponad 2 tygodnie obniżenie nastroju, niechęć do działania, apatia, niepokój i lęk. Chorzy tracą zdolność podejmowania decyzji, przestają interesować się otoczeniem. Bliskich powinny zaalarmować również problemy ze snem oraz utrata apetytu. Nierzadko depresja objawia się fizycznym bólem, pojawiającym się w obrębie różnych części ciała. W zaawansowanej fazie choroby senior przestaje dbać o siebie i zaspokajać swoje podstawowe potrzeby, co może skończyć się znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet śmiercią.

Leczenie depresji u seniora

Jeśli u seniora została zdiagnozowana depresja, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pomoże mu odzyskać dobre samopoczucie. Zwykle jest to farmakoterapia, oparta na lekach przeciwdepresyjnych. Dobór skutecznego, a zarazem bezpiecznego leku na depresję jest jednak trudniejszy niż w przypadku osób młodszych. Wybierając lek dla seniora, lekarz musi mieć na uwadze aktualny stan jego zdrowia oraz choroby towarzyszące. Niewłaściwie dobrane leki przeciwdepresyjne mogą nasilać objawy innych chorób. Trzeba także wziąć pod uwagę inne środki lecznicze, przyjmowane przez osobę starszą. Preparaty stosowane w przebiegu innych chorób mogą wpływać na działanie leków przeciwdepresyjnych, osłabiając je lub wzmacniając. Ponadto wchłanianie leków z przewodu pokarmowego u seniorów jest gorsze, co należy wziąć pod uwagę przy doborze dawki. Ze względu na osłabioną sprawność wątroby i nerek, usuwanie leku z organizmu jest utrudnione. Zwiększa to ryzyko pojawiania się objawów niepożądanych. Poza farmakoterapią, skuteczną formą leczenia depresji jest psychoterapia.

Zanim pojawi się depresja

Ze względu na pogorszenie kondycji psychofizycznej oraz poczucie izolacji społecznej, seniorzy są szczególnie narażeni na depresję. W myśl zasady, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto okazywać zainteresowanie starszym osobom i dbać o ich samopoczucie. Otoczony wsparciem bliskich senior, który może liczyć na towarzystwo oraz pomoc rodziny, z pewnością nie utraci radości życia. Dobrą metodą zapobiegania depresji jest także aktywizowanie seniorów. Motywowanie do podejmowania aktywności fizycznej, rozwijania swoich pasji lub oddawania się innym zajęciom, które mogą sprawić im przyjemność pozwoli osobom w podeszłym wieku poczuć się potrzebnymi oraz szczęśliwymi.