Osoby starsze, a upalne dni - jak się przygotować?

Gorące, letnie dni mogą okazać się niebezpieczne dla osób starszych. Mimo że słoneczna pogoda zachęca do spacerów, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 30°C, trzeba mieć się na baczności. Ze względu na mniejszą procentową zawartość wody w organizmie, seniorzy są bardziej narażeni na groźne dla zdrowia odwodnienie. Ponadto zaburzenia w odczuwaniu pragnienia nie stanowią w podeszłym wieku rzadkości. W związku z tym należy chronić się przed upałem, by zapobiec jego przykrym konsekwencjom, do których należy m.in. udar cieplny.

Co zrobić, by nie dopuścić do odwodnienia?

W przypadku osób starszych odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne. Zwykle seniorzy przyjmują leki, w związku z rozpoznanymi u nich chorobami przewlekłymi. Gdy nawodnienie organizmu nie jest wystarczające, stężenie przyjętych leków zwiększa się, co może przynieść przykre konsekwencje, w postaci różnego typu dolegliwości. Jeśli senior cierpi na zaburzenia pamięci, może mieć problem z przyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów. Konieczna jest wówczas pomoc osoby bliskiej, która przygotuje napoje i zadba o ich prawidłową podaż. Do głównych objawów odwodnienia należą:

Znaczne odwodnienie może skończyć się omdleniem. Aby do niego nie dopuścić, należy przyjmować co najmniej 2 l wody niegazowanej dziennie, najlepiej w porcjach po 120-150 ml, przyjmowanych co 1 godzinę. Seniorzy powinni unikać gazowanych i słodzonych napojów, a także kawy oraz alkoholu, które dodatkowo odwadniają organizm.

Jak uniknąć udaru?

Rezultatem przegrzania organizmu jest udar cieplny. Jeśli w upalny dzień słońce przez dłuższy czas pada bezpośrednio na głowę oraz kark seniora, istnieje duże ryzyko, iż dojdzie u niego do pojawienia się udaru słonecznego. Jego symptomy to:

Aby uniknąć udaru, warto pozostać w domu wtedy, gdy słońce świeci najintensywniej, czyli w godzinach 11-15. Jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, można zasłonić okna, co dodatkowo uchroni mieszkanie przed nagrzaniem. Jeśli jednak osoba starsza zmuszona jest do opuszczenia domu, powinna pamiętać o nakryciu głowy. Zalecana jest także luźna, przewiewna, bawełniana odzież oraz odkryte buty. Sztuczne materiały są nieprzepuszczalne dla powietrza. Może to znacznie utrudnić działanie naturalnych mechanizmów termoregulacyjnych organizmu.

Kto powinien zachowywać szczególną ostrożność podczas upałów?

Mimo że przed działaniem promieni słonecznych powinni chronić się wszyscy seniorzy, osoby z niskim ciśnieniem tętniczym krwi oraz chorobami układu krążenia narażone są na gorsze samopoczucie w sposób szczególny. Udowodniono, że podczas upalnych dni takie schorzenia, jak choroba niedokrwienna serca lub jego niewydolność zaostrzają się. Dlatego też należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego, a jeśli zmuszeni jesteśmy przebywać poza domem, wybierać klimatyzowane pomieszczenia i pojazdy. Gorące dni niosą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia także w przypadku osób z nadczynnością tarczycy, kamicą nerkową czy nadwagą.